PrEP – czy to już koniec epidemii HIV?

Profilaktyka przedekspozycyjna polega na przyjmowaniu leków, które mogą uchronić przed zakażeniem HIV. Leki te stosuje się zanim dojdzie do narażenia na zakażenie (przed seksem) oraz przez jakiś czas po ekspozycji.
Czym jest PrEP? Dla kogo? Kiedy warto go stosować?

Kino Przytulne ŁDK, Fundacja FilmGramm i Punkt Diagnostyczno-Konsultacyjny w Łodzi zapraszają na pokaz filmu „PrEP17” wraz ze spotkaniem ze specjalistami zajmującymi się profilaktyką HIV/AIDS i dyskusją pod tytułem: „PrEP – czy to już koniec epidemii HIV?”.

Zaproszeni eksperci:
– Dr. hab.med. Elżbieta Jabłonowska – lekarz z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi – pracuje z osobami zakażonymi HIV, konsultant merytoryczny Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Łodzi.
– Anna Jurek – wiceprezeska i edukatorka w Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Współtworzyła autorski program edukacji seksualnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Współpracuje z Łódzką Gazetą Społeczną Miasto Ł, dla której przeprowadza wywiady.
– Łukasz Tucki – doradca okołotestowy ds HIV/AIDS w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Łodzi, biolog i diagnosta laboratoryjny, pracownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

PrEP17 (Wielka Brytania; 2017; 40 minut) – film dokumentalny mówiący o przełomowej profilaktyce polegającej na przyjmowaniu leków, które mogą uchronić przed zakażeniem wirusem HIV. Skupia się na historiach kilkudziesięciu aktywistów, obecnych i dawnych pacjentach, lekarzach i producentach leków. Nakręcony na zamówienie organizacji PrEPster pokazuje, jak szybko wspomniany rodzaj profilaktyki, mającej uchronić przed wirusem HIV, stał się dostępny dla tysięcy osób, pomimo problemów ze strony opieki zdrowotnej. REŻYSERIA: Nicholas Feustel.

Więcej o filmie: http://prepster.info/prep17/

Więcej o PrEP: http://www.skaids.org/pl/prep